Adres kontaktowy:

Sekretariat Misyjny
Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus
ul. M.T. KIEROCIŃSKIEJ 25
41-209 SOSNOWIEC


tel.stacjonarny (0048) 32 297 18 59
tel. kom.(0048) 537 332 905
e-mail kdzj-misje@opw.plZachęcamy do odwiedzenia strony Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, który zajmuje się działalnością misyjną, pomagając ubogim, prowadząc szeroko rozwiniętą Adopcją Serca.

www.maitri.pl

Historia Tomka i MireilleJestem misjonarką, Karmelitanką Dzieciątka Jezus, przez ostatnie dziesięć lat pracowałam w Kamerunie, na misji w Dimako. Jednym ze sposobów wspierania ubogiej ludności Afryki jest „Adopcja Serca”. Właśnie z tą formą pomocy związana jest historia Mireille, którą pragnę opowiedzieć.

Kiedy poznałam Mireille, była ona uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Bertoua. Podobnie jak większość kameruńskich dzieci, nie miała łatwego życia. Jej ojciec zmarł wcześnie, był wojewodą, więc zajmował dość wysokie stanowisko. Po jego śmierci rodzinę czekało wiele problemów. Ojciec Mireille był muzułmaninem, zaś jej matka katoliczką. Według muzułmańskich zwyczajów, po śmierci męża kobieta zostaje żoną jego brata. Mama Mireille nie chciała zgodzić się na to, dlatego została wydziedziczona z rodziny, skazana na nędzę i tułaczkę. Z północy Kamerunu przyjechała na wschód, gdzie zamieszkała i włączyła się w grupę modlitewną działającą przy katolickiej parafii. We wspólnocie modlitewnej znalazła wsparcie. Jedna z kobiet otoczyła ją i jej pięcioro dzieci opieką. Mireille wraz ze swoim bratem zamieszkała u swojej „drugiej mamy”, pomagając jej w pracach domowych, ta natomiast opłacała ich edukację.

Pewnego dnia pani Irene, „druga mama”, przyszła do mnie prosząc o pomoc. Opowiedziała mi historię dziewczyny, którą doceniała za pracowitość, szczerość i lojalność. Chciała zapewnić Mireille zdobycie zawodu, aby mogła poradzić sobie w życiu. Niestety zbliżał się dla niej czas przejścia na emeryturę, co oznaczało uszczuplenie budżetu domowego i nieregularność otrzymywania pensji. W tym też czasie, gościłyśmy na naszej misji przedstawicieli „Maitri”, którzy poszukali dla Mireill rodziny adopcyjnej w Polsce. Dzięki regularnemu wsparciu finansowemu Pani Iwony, Mireille mogła ukończyć studium nauczycielskie i podjąć pracę, jako nauczyciel w Katolickiej Szkole Podstawowej w Dimako. Tam też poznała Tomka, swojego obecnego męża, który pracował wówczas w na wschodzie Kamerunu jako wolontariusz.

Dzisiaj, Mireille i Tomasz mieszkają w Polsce i cieszą się swoim kilku miesięcznym synem, a Pani Iwona mogła poznać swoją adoptowaną córkę, jej męża i dziecko.

Niech to świadectwo, będzie wyrazem wdzięczności i uznania dla ofiarnej pomocy, jaką niesiecie naszym braciom i siostrom w krajach misyjnych.

s. Ilona Firszt KDzJ

Powrót do góry